10
فروردین

خدمات برش لیزر فلزات

فلزات

فلزات یکی از رایج‌ترین موادهایی است که برای برش آن‌ از تکنولوژی لیزر استفاده می‌شود. بیشتر از صدها نوع متفاوت فلز وجود دارد و صدها صنایع ،در ابتدا و انتهای فرآیند کار، از انواع مختلف فلز استفاده می‌کنند؛ در نتیجه در تولید و  فرایندهای کاری خود نیازمند برش فلزات با استفاده از خدمات برش لیزر فلزات هستند.

برش لیزر

برش لیزر فناوری است که در آن از دستگاه لیزر برای برش اجسام و قطعاتی مانند چوب، فلزات (آهن، آلومینیوم، مس، روی و … ) استفاده می‌شود؛ غالبا از این فناوری در زمینه صنعت استفاده می‌شود.

برش لیزر فلز

جالب است بدانید که در این روش امکان تاب برداشتن جسم در هنگام فرآیند برش بسیار کم است. به دلیل اینکه ناحیه موثر حرارتی در این فرآیند بسیار کوچک است. هر چند که سرعت و کیفیت در برش لیزر در قیاس با سایر روش‌های برش بسیار قابل توجه است. ولی ذکر این نکته بسیار حائز اهمیت است که دستگاه‌های برش لیزر تا ضخامت هایی خاص می تواند برش دهد.

دستگاه‌های تولید لیزر می‌توانند انواع مختلفی از لیزر را ایجاد نمایند مانند لیزر گازی، لیزر شیمیایی، لیزر رادیو اکتیو و لیزر جامد.

هر کدام از دستگاه‌های لیزر، سخت افزار و نرم افزار مختص خود را دارند. و اپراتور دستگاه ملزم است قبل از کار با هر کدام از دستگاه‌های لیزر نسبت به نرم افزار و سخت افزار آن دستگاه اطلاعات کافی را داشته، و دوره‌های آموزشی مرتبط با آن را طی کند. اپراتور دستگاه لیزر در دوره‌های آموزشی نحوه تنظیم قدرت و سرعت برش لیزر ، شیت‌بندی سفارشات، چیدن بهینه قطعات با کمترین پرتی و … را آموزش می بیند.

برش لیزر فلزات

برش فلزات با دستگاه لیزر، نوعی برش غیر‌تماسی است که بر اساس فرآیند تولید حرارت از گرمای کانونی و انرژی حرارتی تولید شده توسط دستگاه لیزر، از دریچه‌ای باریک به هدف برش نشانه گرفته می شود تا قسمت مورد نظر را برش دهد. در مقایسه با روش های برش سنتی، برش لیزر مزایای زیادی دارد و میتواند ضخامت های مختلف و اشکال پیچیده را با دقت و کیفیت بالا در سریع ترین زمان ممکن برش دهد.

دستگاه برش لیزر میتواند به تولید با دقت بالا و تحمل کم، کاهش ضایعات مواد و تنوع فرآیندی مواد کمک کند. علاوه برآن به طور گسترده‌ای در تعدادی از کاربرد‌های تولیدی مورد استفاده قرار می گیرد و به یک قابلیت  ارزشمند در صنعت تبدیل شده است. از کارگاه‌های فرآوری گرفته تا کارگاه های کوچک تا تاسیسات صنعتی بزرگ، مزایای زیادی برای تولید کنندگان به همراه دارد. برخی از این مزایا عبارتند از :

مزایا

  • دقت بالا : دقت و کیفیت مواد برش لیزری بهتر از روش‌های سنتی است. برش لیزر از یک پرتو کاملا متمرکز استفاده می کند که به عنوان یک منطقه تحت تاثیر حرارت در طول فرآیند برش عمل می کند و آسیب حرارتی به سطح وارد نمی کند. همچنین، فرآیند برش با گاز فشار بالا معمولا برای دقت عمل کمتر مناسب است؛ پردازش دستگاه لیزر تمیزتر است و لبه های اشکال و طرح های پیچیده صاف تر هستند.علاوه براین فرآیند برش لیزر را می توان به صورت خودکار با برنامه ای از پیش طراحی شده کنترل کرد.
  • ارتقا ایمنی در محیط کار : حوادث مربوط به کارکنان و تجهیزات در محل کار تأثیر منفی بر بهره‌وری و هزینه های عملیاتی مجموعه دارد. کار پردازش و جابجایی مواد، از جمله برش، مناطقی هستند که حوادث اغلب در آن ها اتفاق می افتد. استفاده از لیزر برای برش، حوادث را کاهش می دهد. از آنجایی که این یک فرآیند غیر تماسی است، به این معنی است که دستگاه به طور فیزیکی مواد را پردازش نمی کند. همچنین در هنگام برش نیازی به مداخله اپراتور در طول فرآیند برش لیزر وجود ندارد، به طوری که تمامی دستورات در داخل دستگاه مهر و موم شده حفظ می شود. در مجموع به استثنای کارهای بازرسی و نگهداری، برش لیزری نیازی به مداخله دستی ندارد.
  • افزایش انعطاف پذیری مواد : علاوه بر برش‌های هندسی پیچیده با دقت بالاتر، دستگاه برش لیزر فلزات به سازندگان اجازه می¬دهد تا بدون تغییرات مکانیکی، با استفاده از مواد بیشتر و طیف وسیع‌تری از ضخامت، برش را انجام دهند. برش لیزر می تواند فلزات مختلف را برش دهد و اصلاحات ماشین مانند می تواند مواد با ضخامت های مختلف را به درستی برش دهد.

روتاری چیست؟

یکی از قطعات یدکی بسیار کاربردی که برای دستگاه لیزر وجود دارد روتاری است. روتاری دستگاهی است که به دستگاه لیزر متصل می‌شود و کار با دستگاه لیزر را مناسب تر می‌کند. با استفاده از آن می‌توانیم روی اجسامی که گرد هستند مانند لیوان، بطری، کاسه و … حکاکی انجام دهیم.

دستگاه پرتو لیزر را به صورت مستقیم به سمت پایین می‌تابد. در نتیجه در کناره‌ها و یا پایین اجسامی منحنی هستند را نمی‌توان حکاکی کرد. روتاری این امکان را  فراهم می‌کند که دستگاه روی تمام قسمت‌های اجسامی که منحنی هستند حکاکی انجام دهیم. روتاری یک روش کاملا خودکار برای کنترل زمان چرخش قطعه دارد تا روی آن حکاکی انجام شود. روتاری روی دستگاه حکاکی لیزری مانند یک ربات عمل کرده و قطعه مورد نظر برای حکاکی در جهت های مختلف با دستور دستگاه حرکت داده می‌شود و حکاکی روی تمام قسمت‌های قطعه انجام می‌شود. متالایت آماده همکاری با شما عزیزان برای کلیه خدمات برش لیزر فلزات و روتاری است.

نحوه کار دستگاه برش لیزر

فرایند کار به این صورت می‌باشد که ابتدا اجسام و قطعاتی که قرار است. به وسیله لیزر برش داده شوند توسط نرم افزارهای نقشه کشی و طراحی از قبیل اتوکد، کورل دراو، سالیدورک، ادوب ایلاستریتور و با ابزارخط طراحی شوند، در واقع خطوط طراحی شده محل عبور نور فوکوس لیزر از آن نواحی می‌باشد.  

سپس در گام بعد با توجه به جنس اجسام اقدام به تنظیم سرعت و قدرت دستگاه می‌پردازیم تا بهترین کیفیت و بیشترین بهره وری را داشته باشیم. حال بعد از بارگذاری فایل آماده شده در نرم افزار ویژه برش لیزر و تنظیمات دستگاه برش، فرآیند برش آغاز می‌شود.

اشعه لیزر تولید شده (توسط دستگاه که از طریق تخلیه الکتریکی در یک محفظه بسته شکل می‌گیرد. و یا حاصل از تحریک موادی که قدرت تولید اشعه هستند) توسط لوله‌های مخصوص از قسمت سر دستگاه به وسیله آینه و فیبر نوری به لنز دستگاه منتقل می‌شوند. اما از آنجایی که اشعه خارج شده فاقد قدرت لازم جهت برش دقیق قطعات می‌باشد، لازم است نور خارج شده با کمک لنز فوکوس به حالت نقطه‌ای درآمده تا قدرت آن چندین برابر شده و توانایی برش اجسام و قطعات را داشته باشد. در مرحله آخر برخی از مواد برش تصعید شده و یا به صورت براده‌ها و مواد اضافی در محل برش باقی می‌مانند. که این براده ها و مواد اضافی توسط گازی که همراه با لیزر به قطعه وارد می‌شود، پاک سازی گشته و سطحی کاملا صاف از برش لیزر حاصل می‌گردد.

درحال حاضر مجموعه متالایت در مشهد کلیه خدمات برش لیزر فلزات شامل لوله، پروفیل، نبشی، ناودانی و ورق را با بالاترین کیفیت و دارا بودن مدرن ترین و به روزترین دستگاه برش لیزر، انجام می دهد و آماده همکاری با شما عزیزان می باشد.

برش پروفیل متالایت

برش لیزر در مقایسه با روش های سنتی

خدمات برش لیزر فلزات در مقایسه با روش هایی که در گذشته ها مورد استفاده قرار می گرفته است دارای مزایایی است :

  • در برشی که توسط لیزر انجام می شود، دیگر از روش هایی مانند قالب سازی و پرس کاری استفاده نمی شود. قطعاتی که توسط دستگاه برش خورده اند دیگر نیازی به ماشین کاری نخواهند داشت.
  • قطعات برش خورده توسط دستگاه در هیچ نقطه ای از سطح خود سوختگی ای نخواهند داشت.
  • اشعه ای که در حین برش لیزی تولید می شود در حالت کانونی تابیده شده در نتیجه دمای قطعه مورد نظر ما دچار تغییر چندانی نخواهد شد. و همین باعث می شود تا ویژگی های مکانیکی و فیزیکی ماده مورد نظر حفظ شود.
  • به دلیل این که دستگاه دارای منبعی با توان بالا است. در نتیجه سرعتی که توسط آن قطعات توسط لیزر برش می خورند بسیار بالا خواهد بود.
  • یکی از ویژگی های بسیار خوب استفاده از دستگاه CNC این است که می توان با کمک آن طرح های بسیار پیچیده و یا نقشه هایی طراحی نمود که در حالت دو بعدی هستند. طراحی نقشه های مورد نظر به وسیله اتوکد و … صورت می گیرد.
  • هنگامی که بر روی قطعه مورد نظر برش ایجاد می شود. به دلیل این که فشاری بر آن وارد نمی گردد در نتیجه لبه های قطعه از له شدن در امان می مانند.
  • برش فلزات با دقت خاصی صورت می گیرد و این امر بستگی به ضخامت قطعه مورد نظر ما دارد.